Porter Bałtycki to ciemne piwo dolnej fermentacji o wysokim ekstrakcie początkowym i podwyższonej zawartości alkoholu. Styl ten powstał w basenie Morza Bałtyckiego jako odpowiedź na potrzebę rozgrzewającego, mocnego piwa na zimową aurę. Przedrostek „imperialny” oznacza, że piwo jest jego mocniejszą wersją o jeszcze wyższym ekstrakcie początkowym. Nasza propozycja dla tego stylu była dodatkowo leżakowana przez kilka miesięcy w beczkach po trzech różnych mocnych alkoholach. w procesie starzenia dojrzewając nabrała dodatkowych smaków i aromatów zarówno pochodzących od dębu jak i szlachetnych trunków będących tam wcześniej. Oddajemy Wam ten sam Imperialny Porter Bałtycki, w trzech różnych odsłonach, leżakowany w beczkach po rumie z Karaibów, Sauternswood Whisky oraz calvadosie.
Imperialny Porter Bałtycki to piwo o bardzo złożonym i bogatym smaku i aromacie. Zdominowany przez nuty słodowe, kojarzone przede wszystkim z ciemnym chlebem razowym – pumperniklem, uzupełnia aromat kawy i gorzkiej czekolady, a nawet orzechów. Akcentem niejako owocowym będą skojarzenia z suszonymi owocami, wiśnią i rodzynkami.
Dzięki starzeniu w beczce po karaibskim rumie nasze piwo wzbogaciło się o dodatkowe aromaty owocowe, z nutami melasy, wanilii oraz tanin pochodzących z dębu.
Połączenie Imperialnego Portera Bałtyckiego z calvadosem dało wyraźny efekt wzmocnienia piwa swoistym smakiem i aromatem destylatu cydru, podnosząc wytrawność i wprowadzając dębowe taniny.
Beczka po Sauternswood Whisky okazała się wnoszącą najwięcej słodyczy kojarzonej z wanilią, zaokrąglając tym sposobem body. Tu również dębina zaznaczyła swoją obecność, podnosząc walory smakowe końcowego produktu.
Porter Bałtycki jako piwo bardzo złożone zalecamy degustować w temperaturze 12°C – 16°C.